Nye løyper: Ei lovendring i Stortinget har ført til milevis med nye løypenett for rekreasjonskøyring med snøskuter. (Illustrasjonsfoto)
Geir Ufs
2509 kilometer nye snøskuterløyper i Noreg sidan 2015
Ei lovendring i 2015 har ført til at 34 norske kommunar har etablert 2509 kilometer med nye snøskuterløyper.
Det kjem fram i ein rapport laga av Norsk institutt for naturforsking (Nina) i samarbeid med Menon Economics. Rapporten inneheld ei fem års evaluering av effektar av ordninga med kommunale snøskuterløyper. I 2015 endra Stortinget motorferdselslova slik at kommunane fekk mynde til å etablere snøskuterløyper for rekreasjonskøyring.
I rapporten kjem det fram at erfaringane frå to utvalde kommunar, Tydal og Trysil, viser at det er gjennomført grundige og ryddige prosessar ved fastsetting av løyper i tråd med den nye forskrifta, og med eit relativt lågt konfliktnivå.
5 veker - 5 kr
Deretter 189 per månad
Inga binding
KJØP